Tagi uradnega Slovenskega foruma za elektronske cigarete: Elektronska cigareta, e-cigareta, elektronske cigarete, e-cigarete, forum, e-kajenje, e-tekočine, e-tekočina, diskusije, debata, uradni slovenski forum za elektronske cigarete.

Vpliv "sekundarnega" vapanja na človekovo zdravje

Vpliv e-cigarete na zdravje, stranski učinki "vapanja", simptomi prenehanja kajenja tobaka, ...

Re: Vpliv "sekundarnega" vapanja na človekovo zdravje

OdgovorNapisal/-a KingKožuh » 28. Sep 2014 09:26

premmati napisal/-a:8-) Pa si na EKG-ju omenil da si prešaltal na e-cig :?: Sam sem imel podobno izkušnjo junija v KC - LJ , sem dipl.med. sestri omenil , da sem prekinil s kajenjem tobaka in da vejpam :) pa se je , kar pozitivno odzvala :D čeprav je pa seveda morala pripomnit , da najbolje za zdravje je nič od vsega tega :) ;)

Njej osebno mislim, da nisem nč reku, sem pa v sprejemni povedal, kaj je na stvari in pokazal sem ji, takrat eGo CC. Pa je napisala na sprejemni list - nekadilec :) Saj vem, da je to bolj tako, pomojem še ne vedo kako bi to opredelili, vendar se nekadilec dobro sliši, hehe
Slika
Uporabniški avatar
KingKožuh
Administratorji strani

Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Elohai » 01. Okt 2014 00:34

Da ne bom odpiral nove teme, https://soundcloud.com/vp-live/suicide- ... t-positive ,dober radio show kateremu sledim že nekaj časa, zaskrbljujoč podatek, 74% e tekočin vsebuje diacetly in 6x več 2,3-pentanedione kot v navadni cigareti, visokocenovne e-tejkočine niso izjema, npr SuicideBunny.
When i sub ohm i like to pretend I'm a dragon.
Uporabniški avatar
Elohai

Kraj: Prekmurje Republika

OdgovorNapisal/-a KingKožuh » 01. Okt 2014 11:11

Elohai napisal/-a:Da ne bom odpiral nove teme, https://soundcloud.com/vp-live/suicide- ... t-positive ,dober radio show kateremu sledim že nekaj časa, zaskrbljujoč podatek, 74% e tekočin vsebuje diacetly in 6x več 2,3-pentanedione kot v navadni cigareti, visokocenovne e-tejkočine niso izjema, npr SuicideBunny.

Predvidevam, da večino kemikalij izhaja iz arom. Ali se katere arome še posebej izpostavlja, poleg custard okusov v seveda?
Slika
Uporabniški avatar
KingKožuh
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Elohai » 01. Okt 2014 14:47

Ja v veliki večini izhajajo iz arom ampak so tudi proizvajali ki jih dodajajo sami zaradi ojačevanja okusov. Poleg custard okusov so še sladki, bakery, butterscotch, peanut butter, kremasti okusi, itd itd.
When i sub ohm i like to pretend I'm a dragon.
Uporabniški avatar
Elohai

Kraj: Prekmurje Republika

OdgovorNapisal/-a premmati » 02. Okt 2014 06:50

:( Tile podatki so mi postali prava mora (nočna in dnevna) ,zelo sem zaskrbljen , če sem res prešaltal na dosti manj škodljivo razvado (vejp),razočaran sem predvsem zato , ker mi vejpanje zelo paše in niti pomislil nisem , da bi prenehal.Na mojo žalost in smolo pa izvem , da ravno arome in okusi , ki mi najbolj ustrezajo , vsebujejo največ teh zaskrbljujočih sestavin(DA , AP....) :( :mrgreen: .Me pa zanima , če je v tobačnih tekočinah manj tega :?: , King ti si kot mi je znano bolj ljubitelj tobačnih okusov.
Močno upam , da tako jaz kot vsi ostali nismo ''brcnili v temo'' , ko smo prešaltali na vejp(pa nočem biti črnogled samo realen) :o :shock: :? , ker vsaj zame je zelo moteče to , da proizvajalci tekočin , ne podajo podrobnejših informacij o vsebini in sestavi :(
Je pa res , da si osebno, pri kajenju smrdečih cigaret , nisem nikoli delal skrbi in se nikoli nisem podrobneje spuščal v to kako nevarne in strupene so :) vem , da so škodljive , kaditi mi paše in to je to :roll: :roll:
lp, pa upajmo na najboljše :) ;)
Zadnjič spremenil premmati, dne 02. Okt 2014 09:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
Uporabniški avatar
premmati

Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a mateb » 02. Okt 2014 09:41

Kaj pa uporaba tekočin brez arome? :D

Zadnjič sem za hec uporabljal 2 dni samo osnovo in niti ni tako bezveze kot sem mislil. VG je sam po sebi malce sladkast in daje nek okus.

Je pa zadnje čase vse več vprašanj glede teh sestavin. Sem pisal maile proizvajalcem in prejel kar zanimive odgovore. Bom se en dan malo bolj razpisal pa priložil zraven, kaj so povedali. Na kratko: LIQUA je dala testirat tekočine v neodvisni laboratorij v Grčijo prav za te tri snovi. V mejah raziskovanja (Acetaldehyde <0.5 μg/ml (LOQ), Diacetyl <0.5 μg/ml (LOQ), Acetyl Propionyl <0.1 μg/ml (LOQ)) teh treh snovi niso zaznali v nobeni njihovi tekočini. Prejel sem tudi certifikate teh analiz. hisVape pa je zatrdil, da diacetila nobena ne vsebuje lahko pa vsebujejo acetoin ali acetyl propionyl. Predvsem sladkaste, kremeste tekočine imajo lahko te sestavine. Kot primer, katera tekočina nima teh sestavin so navedli recimo Strawberry Fields.
mateb

OdgovorNapisal/-a KingKožuh » 02. Okt 2014 10:25

premmati napisal/-a::( Tile podatki so mi postali prava mora (nočna in dnevna) ,zelo sem zaskrbljen , če sem res prešaltal na dosti manj škodljivo razvado (vejp),razočaran sem predvsem zato , ker mi vejpanje zelo paše in niti pomislil nisem , da bi prenehal.Na mojo žalost in smolo pa izvem , da ravno arome in okusi , ki mi najbolj ustrezajo , vsebujejo največ teh zaskrbljujočih sestavin(DA , AP....) :( :mrgreen: .Me pa zanima , če je v tobačnih tekočinah manj tega :?: , King ti si kot mi je znano bolj ljubitelj tobačnih okusov.
Močno upam , da tako jaz kot vsi ostali nismo ''brcnili v temo'' , ko smo prešaltali na vejp(pa nočem biti črnogled samo realen) :o :shock: :? , ker vsaj zame je zelo moteče to , da proizvajalci tekočin , ne podajo podrobnejših informacij o vsebini in sestavi :(
Je pa res , da si osebno, pri kajenju smrdečih cigaret , nisem nikoli delal skrbi in se nikoli nisem podrobneje spuščal v to kako nevarne in strupene so :) vem , da so škodljive , kaditi mi paše in to je to :roll: :roll:
lp, pa upajmo na najboljše :) ;)

Res je, tudi dr. Konstantinos je bil kar malo razočaran glede teh rezultatov. Ko ga je "Vaping greek" vprašal, kaj on vejpa, je rekel DIY z nizkim procentom arome. Torej blago mešanico.
Moram rečt, da tudi meni najbolj sede DIY z največ 5% tobačne arome, kot dnevni vejp. Najraje kak RY4 ali pa Virginia flavor od FA (@mateb, si kaj spraševal pri FA, glede sestavin? Kolikor je meni znano, majo oni testirane vse tekočine za škodljivimi kemikalijami..) Je pa res, da FA arome niso nek presežek, ampak kakor komu paše..
Potem si pa vsake toliko v tobačno osnovo dodam procent ali dva sadne, da si malo popestrim paleto.
To kot dnevni vejp. Enkrat na teden mi sigurno zapaše kaka posebno okusna zadeva in jo vejpnem z užitkom in se ne sekiram za škodljive sestavine.. Pa vendar lepo bi bilo, če bi se vse te škodljive kemikalije eliminirale, saj smo vendar prešaltali na bolj zdravo alternativo :)

Bo pa tega vse več se mi zdi, vsaj dokler ne bo neke resne regulative, saj je proizvajalcev e-tekočin iz dneva v dan več, pa čeprav imajo s tem probleme tudi večji "priznani" proizvajalci. Slej ko prej, se bodo morali začeti tudi samoregulirati, če ne jih bomo potrošniki izločili iz trga. Mislim da vejperjem ni vseeno, kaj dnevno filajo v pljuča, vsaj večini ne. Bomo videli, kaj bo prinesel čas..
Slika
Uporabniški avatar
KingKožuh
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a k2b » 02. Okt 2014 11:08

Meni se zdi da je ta raziskava dr.Farsalinosa vseeno izzvenela nekoliko v prazno.

Najprej se je zbiral denar - v glavnem od proizvajalcev e-juicev - da bi se opravila analiza , zdaj ko pa rezultati niso ravno odlični
je pa cela zadeva malo potihnila. Če bi bilo vse 100% OK - bi se vsi s tem hvalili. Po svoje je to razumljivo ker kako boš ti praktično
plačniku raziskave zbutal ven slabe rezultate??? Nek fair-play med proizvajalci in test labom pač je. Žal tukaj uporabniki potegnemo
krajšo - nekateri uporabniki že dajejo svoje e-tekočine na analizo kot samoplačniki (glej v drugi temi kjer je omenjen Suicide Bunny).

Sam tukaj ne bi dvigoval pretirane panike - velja pa upoštevati dejstvo (kdor ga pač hoče) da ni vse kar je dobro tudi neškodljivo.
Sam se držim pravila, da se osredotočam na DIY z aromami, ki se uporabljajo v priporočeni koncentraciji 2-3% - pri sadnih nekoliko višje.
In so arome ki se uporabljajo v takih priporočenih koncentracijah - in so tudi tako zmixane po pravilnem staranju/steepanju najboljše.
Če koga zanima katere - naj vpraša - sem jih tudi že nekje omenil(večkrat).
Občasno že zmixam kakšno e-tekočino z višjo koncentracijo arome..Da bi pa imel za ADV (all day vape) kakšno slastno e-tekočino sestavljeno v osnovi iz npr.
15% capella vanilla custard
2% TPA Dulce de leche
mi je pa malo overdose - če jo bom kdaj probal ne bo od tega lih neke hude škode - za ADV pa ne vem če bi ravno fural.

Neke smernice so bile dane - za nekatere sestavine se že dolgo šušlja da niso ravno hiper zdrave - zdaj se bo pa moral vsak sam odločit
kaj in kako.In spremljat sceno, raziskave, mnenja....

Gotovo smo pa z vapanjem na dosti dosti varnejši strani kot pa z kajenjem analognih.In to je bistvo...seveda vse to IMHO.
Uporabniški avatar
k2b

OdgovorNapisal/-a KingKožuh » 02. Okt 2014 11:16

Se strinjam s tabo.
Slika
Uporabniški avatar
KingKožuh
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a premmati » 02. Okt 2014 12:01

napisal:k2b ''Gotovo smo pa z vapanjem na dosti dosti varnejši strani kot pa z kajenjem analognih''.In to je bistvo...seveda vse to IMHO
Upajmo da tole ''dosti dosti varnejši'' res drži :) ;) se bo pač treba odločit in samostojno mešat :) tako kot mnogi od vas že počnete :idea: ;) :)
Slika
Uporabniški avatar
premmati

Kraj: Celje

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost