Tagi uradnega Slovenskega foruma za elektronske cigarete: Elektronska cigareta, e-cigareta, elektronske cigarete, e-cigarete, forum, e-kajenje, e-tekočine, e-tekočina, diskusije, debata, uradni slovenski forum za elektronske cigarete.

Novinarka Žurnala sprašuje

Vpliv e-cigarete na zdravje, stranski učinki "vapanja", simptomi prenehanja kajenja tobaka, ...

Re: Novinarka Žurnala sprašuje

OdgovorNapisal/-a Vaper1974 » 04. Feb 2016 11:45

Stipovski napisal/-a:Kolikor spremljam kako se razvija diskusija tu in na slo vaper si bomo na koncu zabili avtogol. Če vejperji sami ... navijajo za uvedbo trošarin, potem že kar vidim kako bo članek napisan.

Nekako čutim, da je ta del tvojega posta namenjen meni, zato naj dodam še nekaj k vsemu temu, kar sem že napisal. DEJSTVO JE, da bo uredba, ki stopi v veljavo maja letos, imela NEGATIVEN vpliv na vejpanje, vprašanje samo, KOLIKO negativen! :( Ker uredba predvideva vrsto regulativ, ki so omejujoče in neživljenjske, sem napisal, da naj se pač uvedejo trošarine na e-cigarete, ČE se že morajo, in to ključni del mojega posta: ČE SE ŽE MORAJO! Osebno namreč niti približno nisem za to, saj je nekdo lepo komentiral, da so trošarine v prvi vrsti namenjene kompenzaciji škode, ki se ustvari zaradi uživanja določenih izdelkov, zato so v primeru e-cigaret ODVEČ in NEPOTREBNE, celo diskriminatorne in nepoštene v primerjavi s cigareti in drugimi izdelki. Je pa res, da se razmišlja, da bi bile trošarine nižje od cigaret, torej tam nekje ca. 35%. Nisem se jaz izmislil trošarin, pač pa samo povzemam tisto, kar se pripravlja. :( Če bi res uvedli trošarine, za kar sem jasno PROTI, in bi bila višina takšna, kot se sedaj razmišlja, to še vedno ne pomeni, da bo 10 ml tekočine 10 EUR in pol litra baze 100 EUR! To je vseeno pretiravanje... :roll:

Kar pa se tiče članka v ŽURNALU (!? :roll:, res nek relevanten medij, kot, da se bo to objavilo v Delu ali na SLO TV), jaz ne bi tako potenciral vsega. Pravzaprav mi je tudi nenavadno, da posamezni uporabniki novinarje zalagajo z nekimi informacijami, ki bi jih morali poiskati novinarji sami, kot drugo pa pogrešam neko krovno reprezentativno telo, na katerega bi se obračali mediji, in bi predstavljal oz. zagovarjal stališča vseh vejperjev. Ne zdi se mi profesionalno, da se sedaj vsak zase nekaj pogovarja z novinarji, ker je ravno to tisto, kar vodi v zabijanje avtogola, ki ga omenjaš! Imamo lep primer marihuane, ko se je sprejemala zakonodaja v zvezi s tem. Imeli so reprezentativnega predstavnika znotraj SKSK, to je bil Jaka Bitenc, ki se je v glavnem pojavljal v medijih in zagovarjal stališča, ki so jih v združenju pojasnili celo v parlamentu, mi pa smo kot neke "raztepene ovce", pa bi bili lahko glede na število vejperjev veliko bolje organizirani, in nikotin je vseeno manj demoniziran kot marihuana. :evil:

Morali bi se organizirati v neko primerno združenje (pa ne samo v sklopu evropske inciative), poiskati relevantnega in komunikativnega predstavnika, na nekem mestu, morda forumu zbrati članstvo in ga začeti polniti z različnimi prispevki, morda zgodbami kadilcev, ki so prešli na e-cigarete, potem pa bi tudi za vlado predstavljali bolj relevantnega sogovornika. Dokler zdaj vsak po svoje razmišlja, kako bo prebrodil krizo prvih mesecev in si mrzlično poskušal delati neke zaloge za naslednjih 10 let, ne bomo prišli daleč in nas bodo pohebali po dolgem in počez! :cry: Lahko se zgledujemo že po http://sksk.si/.
Zadnjič spremenil Vaper1974, dne 04. Feb 2016 12:10, skupaj popravljeno 1 krat.
WISMEC Reuleaux RX200 TC
Joyetech eVic-VTC Mini 75W
UD Goblin Mini v2 RTA - black
Joyetech Cubis Atomizer - black

Slika
Uporabniški avatar
Vaper1974

OdgovorNapisal/-a Stipovski » 04. Feb 2016 12:05

Sem ravno napisal, da je pri nas praksa, da se stvari vzamejo iz konteksta. Razmišljajo že o 35% min. Razmišljajo. Ker pa si zakonodajo in uredbe radi tudi izposodijo... Preberi si o cenah na Portugalskem. 12€/10 ml. Če smo prepričani, da e cigarete (neumno poimenovanje) ne sodijo v tobačno zakonodajo, potem tudi trošarin ne sme biti. Če pa se bomo šli konformizem pa je tako vseeno. V bistvu bi pred ustanavljanjem kakšnih krovnih organizacij potrebovali notranji konsenz kaj bi sploh radi dosegli.
Vape on!
Slika
Uporabniški avatar
Stipovski

Kraj: Velenje

OdgovorNapisal/-a rokyo87 » 04. Feb 2016 12:40

Mislim, da sem malo segrel ozračje s to temo... :-) Je to dobro ali slabo?
rokyo87

OdgovorNapisal/-a Stipovski » 04. Feb 2016 12:47

Saj nisi ti kriv. Jaz sem naporen zaradi svojega absolutnega prezira do medijev in politike. Se umikam iz teme in upam, da nisem kakšnega brata/sestre v pari kaj užalil.
Vape on!
Slika
Uporabniški avatar
Stipovski

OdgovorNapisal/-a Vaper1974 » 04. Feb 2016 13:07

No, dejstvo je, da e-cigareti vsebujejo nikotin, kar država obravnava pod tobačno zakonodajo. Kar bi morali doseči je vsaj to, da e-cigarete obravnavajo ločeno od analognih in zgolj vezano na nikotin sprejmejo ustrezno regulacijo. Pa ne v smislu, kot se predvideva sedaj, torej z nekimi neživljenjskimi omejitvami količin, tankov itd. To je čisto mimo! V bistvu bi morali stvari pustiti takšne, kot so, ker niso slabe. To, da se v obravnavo vpletajo vplivi na mlade itd., je samo sredstvo za demoniziranje e-cigaret in nič drugega! Če ne bodo v tanke mogli več točiti e-tekočin, bodo pa RedBull ali pa marihuano, in tega ne bo preprečil noben zakon.

V bistvu bi morali glede e-cigaret sprejeti jasen konsenz glede namembnosti le-teh. Že večkrat je bilo poudarjeno, da se jih mora obravnavati kot učinkovita alternativa analognim cigaretom ter sredstvo za lažje in učinkovitejše prenehanje kajenja. Na tem bi morali graditi strategijo zagovarjanja tega izdelka ter ga kot takšnega tudi obravnavati. Seveda je spet težava v premajhnem številu relevantnih študij, ki bi jih kot takšne sprejeli tudi zakonodajalci. Dokler vse te študije obravnavajo kot nepopolne in ne dovolj relevantne, bo takšen konsenz težko doseči. Primerjati jih je potrebno s kajenjem tobačnih izdelkov, ne pa z "gorskim zrakom"! Tukaj zadeve uhajajo iz rok! Težava je tudi v tem, ker sama industrija ni bog ve kako poenotena, ampak deluje na prostem trgu, kjer se vsak proizvajalec bolj kot ne drži zase in lovi tržni delež. V tobačni industriji so veliko bolj enotni in ne glede na proizvajalce, zastopajo industrijo kot takšno.

Menim, da se kar dobro ve, kaj hočemo doseči, manjka pa krovna organizacija. In ustanoviti bi jo morali TAKOJ, ne šele 10. maja letos! Takrat bo prepozno za karkoli! Ta krovna organizacija bi se morala aktivno povezati v mednarodne tokove in zastopati stališča evropske vejperske iniciative. Proti Angležem in drugim smo zelo majhen trg, zato bi si tudi mi lahko marsikaj "sposodili" pri njih in bili tudi bolj relevanten sogovornik medijem in državi! To je edini pravi in možen način, da kaj dosežemo. Forumov odgovorni ne berejo in vse bo šlo mimo njih, tega se moramo zavedati. Morda v nobenem primeru ne bomo dosegli nič ali pa zelo malo, vendar pa bomo živeli s prepričanjem, da smo vsaj naredili VSE, kar smo lahko! Evropska direktiva je namreč že sprejeta, vlade posameznih držav jo morajo samo vključiti v svojo zakonodajo. In tukaj lahko kaj ukrenemo, da bo ta implementacija čim manj boleča in razumna. Da se nam res ne bo zgodil "the worst case scenario", skoraj kot na Madžarskem! :cry: K sodelovanju bi morali pritegniti tudi kakšnega strokovnjaka, ala zdravnika, glede medijev pa morda tudi bolj prepoznavne obraze, ki že vejpajo in bi lahko kaj pozitivnega povedali o e-cigareti, seveda pa ne smemo pozabiti na stotine tistih, ki so ravno z e-cigareto uspeli prenehati kaditi... Dokler se namreč "laik" pogovarja z zdravnikom, ki mu sedi nasproti, ala dr. Čakš, bomo potegnili kratko, ker je javno mnenje vedno na strani stroke. Če pa bi se na neki okrogli mizi srečali enaki po rangu (zdravnik z zdravnikom), pa bi vseeno vse skupaj imelo večjo težo.

Nič nisi naporen in tudi umikati se ti ni treba iz teme. Nikogar nisi užalil, in prav je, da teče razprava o tem. Moramo se poenotiti v stališčih, nato pa čimprej organizirati v neko krovno združenje ter se vključiti v javno debato preko medijev in zakonodajnega telesa. Drugače preprosto ne bo šlo! :|
WISMEC Reuleaux RX200 TC
Joyetech eVic-VTC Mini 75W
UD Goblin Mini v2 RTA - black
Joyetech Cubis Atomizer - black

Slika
Uporabniški avatar
Vaper1974

OdgovorNapisal/-a Stipovski » 04. Feb 2016 13:29

Saj to mene osebno muči. Zakaj je nikotin del tobačne zakonodaje? Njihova argumentacija je, da zato, ker se ga pridobiva iz rastlin tobaka. Kaj pa nikotin iz paradižnika? Potemtakem ne spada več v to zakonodajo? Obstaja že nekaj proizvajalcev, ki nikotin pridobivajo izključno iz paradižnika.
Uvrstitev APV naprav pod tobak je karikirano nekako tako, kot bi kompostnik gnilega, fermentiranega sadja uvrstili v zakon o alkoholu.
Pa dajmo začeti z idejo. Spletna stran se hitro postavi. Kakšnega zdravnika, ki zagovarja vejpanje se tudi najde. Pošlje se peticijo televiziji za kakšno okroglo mizo, ker bo ravno aktualna tematika...
Sam volja mora bit.
Vape on!
Slika
Uporabniški avatar
Stipovski

OdgovorNapisal/-a rokyo87 » 04. Feb 2016 13:54

Ta doktor zagovarja vejpanje:

http://www.pulmolog-segota.si/

Je tudi že javno spregovoril o vejpanju, ampak se je očitno poskrbelo, da se ga ni slišalo... E-cigarete predlaga tudi svojim pacientom.
rokyo87

OdgovorNapisal/-a marlon » 04. Feb 2016 18:14

Osebno sem mnenja, da glede na vse večjo stigmatizacijo kadilcev, tudi ta članek, ne bo kaj bistveno drugačen od predhodnih. Dokler ne bomo izdihovali čistega gorskega zraka, bo žal tako :lol: . Če, pa slučajno novinarka prebira tudi forume, pa bi priporočal v branje tollele: http://www.razgledi.net/2011/11/11/bistvo-novinarstva-nista-objektivnost-in-uravnotezenost-temvec-iskanje-resnice/. ;)
Glede zakonodaje mislim, da ne bo bistveno drugačna, od tiste, ki bo sprejeta v bundestag-u. končam s citatom, ki mi je ljub:
SMOKING IS DEAD,
VAPING IS THE FUTURE,
THE FUTURE IS NOW!
-rip trippers
Slika
Kangertech Subtank Mini, Kayfun Lite plus, Kayfun Mini V3, Kayfun V5
Joyetech EVic VTC Mini, iStick TC40W
Uporabniški avatar
marlon

Kraj: celje

Prejšnja

Vrni se na Zdravje